top of page

Tallinn, Lõime 9

Lastesõime Päkapikk õppeaed I etapp

ÜLDINFORMATSIOON:

  • Projekti nimi: Lastesõime Päkapikk õppeaed I etapp

  • Asukoht: Lõime 9, Tallinn

  • Aasta: 2022

  • Projekti algataja: lastesõime rühm Hellikud

  • Projekt ja projektijuht: maastikuarhitekt Maali Roomet-Allese

 

PROJEKTI AITASID ELLU VIIA:

Projekt  2022

Valmis 2022

Fotod: Maali Roomet-Allese

KONTSEPTSIOON – KIRJELDUS

Õppeaed on kujundatud selliselt, et see soodustaks mugava õpi protsessi läbiviimist väikelastega. Istutuskastid on tõstetud kõrgusele, et laps saaks mugavalt seal toimetada, toetada istutuskasti äärele käsi, tööriistasid (väike labidas, väike ämber jne). Kogu õppeaia ruum on paigutatud selliselt, et seal oleks turvaline keskkond, lapsed mahuvad istutuskastide vahele koos õpetajaga ning istutusalad on paigutatud piisavalt kompaktselt, kuid siiski piisava tööalaga lastesõime väliruumi mänguala kõrvale.

Õppeala asukohas on osaline vari päeval, mis aitab vee aurustumist istutuskastidest vähendada. Osalise varjuga asukoht pikendab ka taimede õitsemise perioodi ning nihutab ka saaduste valmist vähesel määral edasi, mis on otsene eesmärk, et õppeaia taimede kasvuprotsessi etappe saaks pikema aja vältel vaadelda/kasutada/tarbida.

Kontseptsioon ja kujundus on planeeritud jätkusuutlikult ning arvestatud on laiendamise võimalusega. Tulevikus on võimalik laieneda õppeaiaga lastesõime territooriumil edasi, lisada uusi element jne. Vastav vajadus selgub õppeaia kasutamise kogemusest.

Õppeaia alale on jäetud ruum/võimalus lisada sinna liigutatavaid istutuskaste/konteinereid. Planeering loob mugava õpperuumi väikelastele, mis arvestab nende liikumise / käitumise / mängimise / olemuse eripäradega. Samuti asub õppeaed mänguala kõrval, mis loob igapäevase võimaluse vaadelda ja kasutada õppeaeda mängu osana, isegi siis kui ei ole planeeritud otsesest õpitegevust õppeaias. See aitab aia muuta väikelaste ruumi osaks, loomulikuks elukeskkonnaks/õpikeskkonnaks/mänguruumiks/väliruumiks.

Planeeritud on ka vajalik infrastruktuur ja õppeaia inventar, kastmisvee kogumise võimalus– vihmavee kogumistünn, teerada, istutuskastide vaheline multšiala, komposti kogumine jne.

2022

bottom of page