URBANINSECTA
Roheline linn on elurikas linn – elurikas keskkond. Roheline linnaruum koosneb erineva iseloomuga rohevõrgustikust. Tähtis on tuua ja luua mitmekesist rikast rohelist ruumi, kus oleks mõeldud nii taimedele, põõsastele ja puudele ning sama tähtis on mõelda putukatele, kelleta ei toimi ökosüsteem! Putukad vajavad samuti eluks sobiliku keskkonda – ja selle põhimõtte teadvustamine on elurikka linna alustala osa. Loodud installatsiooni eesmärk on väärtustada ja teadvustada inimestele:
-
KES ON PUTUKAD?
-
KUIDAS NAD AITAVAD MEID?
-
KUIDAS LUUA PAREMAT ELUKESKKONDA?
-
PUTUKAD PAREMA ELUKESKKONNA OSANA!
-
ELURIKKAM LINNARUUM EHK ROHELISEM JA PAREMA ELUKVALITEEDIGA LINN!
Ruumiinstallatsioon „URBANINSECTA“ pakub välja putukasõbraliku putukaseina disaini. Putukasein on koduks ja pesitsuspaigaks putukatele ja ka väiksematele kõigusoojastele loomadele. Lahendus pakub välja installatsiooni, mis paikneb neljas erinevas asukohas, moodustades omavahel terviku linnaruumis. Asukohtade valik on tehtud lähtudes lähialade ümbruse looduskeskkonnast, infrastruktuuris ning kasutajaskonna intensiivsust arvestades.
RUUMIINSTALLATSIOON URBANINSECTA KONSEPTSIOON
Urbaninecta ehk putukasein kui elukeskkonna rikastaia, mis pakub looduslikest materjalidest kujundatud eluruumi putukatele ja ka pisematele kõigusoojastele loomadele. Ruum on elukeskkond, kus on loodud tingimused eluks, paljunemiseks ja talvitumiseks.
Loodud on element linnaruumi, mis ilmestab ja rikastab oma disainiga ruumi. Disain tuleneb praktilisest vajadusest luua ja pakkuda sobilikku elukeskkonda rohealade elanikele – putukatele. Disain tõstab esile loodurikaste elukeskkonna vajalikkust, looduse mitmekesisuse tähtsust urbanistlikus ruumis.
Putukaseina elupaigaks täidismaterjalideks on kasutatud looduslikke materjale, mis leiduvad samuti antud piirkonna looduskeskkonnas. Lisaks looduslikule on kasutatud taaskasutatud materjale. Putukaseina karkassi moodustab gabioon. Ülemist taimsetest osadest kihti on hõlbus vastavalt vajadusele värskendada.
Kõik installatsioonis kasutatavad materjalid on deinstalleeritavad ja taaskasutatavad installatsiooni taas püstitamisel.
Putukaseintest moodulkortermajad on kujundatud ühtse disainiskeemi alusel, mille komponendid varjeeruvad nin kahte ühesugust moodulmaja ei leidu. Moodulite simeses kihi täidises varieeruvad taimsed materjalid. Teine ehk alumine kiht on ümbrusele iseloomulikud looduskivid – peakivi ja või looduskivi ning lehtpuu lehtedest valmistatud lehekõdu kombinatsioon.
Ruuminstallatsioon on kui elav ruumiskulptuur, mida putukad muudavad ajas. Installatsioon oma disainikeelega kutsub vaatajat uudistama, uurima, lugema ja mõtisklema.
Illustreerivad putukad kollaažil näitlikustavad putukaseina kasutaja fauna fragmenti. Sama stiilikeeles vormistatakse ruumiinstallatsiooni plakatid ja infomaterjalide illustratsioonid.
URBANINSECTA – PUTUKASEIN – PUTUKAHOTELL – LINNARUUMI KUNST – ELUKESKKOND
2023
Aga kuidas moodulelamud püst said?
MOODULELAMUTE TORE MEESKOND!
Putukate moodulelamute kontseptsiooni ja disaini lõi projektijuht, maastikuarhitekt ja disainer Maali Roomet-Allese.
Projekti taustajõud on projektijuht Kaspar Allese.
URBANINSECTA tiimi tublid vabatahtlikud! Aitäh meeskonnale!
Johanna Mudist; Alden Jõgisuu; Robin Lossman; Gyuri Jakabfi; Helene Kristiina Reisner
URBANINSECTA materjale käsime kogumas otse metsast, jõeluhalt, kui ka taluaia õunapuuaiast! Täname Tenno talu Rutjalt ja perekond Parbod Vaskjalast.
Projekti fotograaf: Janek Eslon
Projekt koostöös Tallinn - Euroopa roheline pealinn 2023